VIII Rajd Remus

e Ostatni weekend września był czasem pełnym przygód dla zuchów, harcerzy i harcerzy starszych i wędrowników podczas VIII Harcerskiego Rajdu Kaszubskiego „Remus”, którego komendę stanowili:

dh pwd. Ewa Jelińska – komendantka,

dh pwd. Anita Keller-Dorawa z-ca komendanta,

pwd. Mateusz Miotk – członek.

W tym ciekawym harcerskim wydarzeniu uczestniczyły następujące drużyny i gromady hufca;

14 DSH im. Żołnierzy Wyklętych z Sierakowic

10 DSH „Tajfuny”z Sierakowic

15  DSH NDZ z Żukowa

2 DH im. L. Zadurskiego z Żukowa

5 DH „Leśni”z Somonina

7 Próbnej Drużynie Harcerskiej z Sierakowic,

1 DH im. H. Derdowskiego z Koloni

1 GZ „Ekoludki z Koloni,

2 GZ  „Podniebne ptaki” z Sierakowic

Rajd rozpoczął się w piątkowe popołudnie w Somoninie dokąd przybyło 124 druhów i druhenek oraz 10 niezrzeszonych. Pierwsze rajdowe zmagania rozpoczęły się od wspólnych pląsów i śpiewów przy ognisku w Sarnim Dworze, w którym uczestniczyła razem z nami Dyrektor SP w Somoninie Pani Jolanta Bociańska.  Po powrocie do bazy czekał  nas nocny bieg terenowy, a po nim kolejne zmagania na „Remusowym Festiwalu Teatralnym”. Zadaniem każdego patrolu było przygotowanie krótkiej scenki teatralnej w oparciu o odnaleziony tekst z „Życia i przygód Remusa” -  A. Majkowskiego. Ciekawe  interpretacje  fragmentów literatury nagradzane były harcerskimi okrzykami. W sobotę  po samodzielnie przygotowanym śniadaniu obył się Apel poranny, po którym wyruszyliśmy, zgodnie ze wskazówkami na   grę terenową „Z Remusem” po Somoninie. Na trasie czekały  nas liczne niespodzianki i przeszkody do pokonania: robiliśmy nosze, na których przenosiliśmy rannych, musieliśmy przelać wodę z jednego naczynia do drugiego z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod, szukaliśmy skarbu pokonując drogę do niego „na oślep” . Oczywiście nie mogło zabraknąć  Remusa, którego każdy z patroli wykonywał wg własnego pomysłu. Potem wspólna grochówka, której  było trochę za” mało”, (ale bardzo nam smakowała) i Apel na zakończenie wspaniałej harcerskiej przygody . Na Apelu wręczenie nagród patrolom, pochwały za ciekawie wykonane zadanie przedrajdowe,(znajdą się one na wernisażu w MiPB w Kartuzach w dniu 13 listopada 2017 r.)   Teraz  oczekiwanie na następne wspólne spotkanie.  Rajd był kolejnym  działaniem realizowanym  z okazji  90-lecia działalności Hufca ZHP Kartuzy. Patronat honorowy nad VIII Harcerskim Rajdem Kaszubskim „Remus” sprawowała Starosta Powiatu Kartuskiego Pani Janina Kwiecień oraz Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.