Baza w Pierszczewie

Harcerze wszędzie się fajnie bawią, ale w Pierszczewie najlepiej:)
Baza obozowa w Pierszczewie to  najładniejsze miejsce na  biwaki i obozy, umożliwiająca aktywny wypoczynek zuchów, harcerzy, dzieci i młodzieży. Możliwości turystyczne okolic   stanicy zapewniają wszystkim atrakcyjny i bogaty program obozu. Wieś położona                   w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca na terenie jednego         z najpiękniejszych Kaszubskich Parków Krajoznawczych nad Jeziorem Potulskim. Obecnie jest siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzą miejscowości Pierszewko i Teklowo.                    W kierunku północnowschodnim od Pierszczewa znajduje się rezerwat leśny Ostrzycki Las. Dlatego też bliskość przyrody w tym jezior czy też parku, gwarantują wspaniałe przeżycia.     Na terenie bazy znajduje się polana gdzie można rozbić namioty. Na tych,  którzy czekają na nowe doznania zapraszamy na wycieczki rowerowe oraz spacery w lesie wśród bogactwa flory i fauny.  Do najciekawszych miejsc regionu zaliczymy  Borucino, Gapowo, Gołubie, Kamienica Szlachecka, Klukowa Huta, Łączyno, Łosienice, Niesiołowice, Nowa Wieś,Nowe Czaple, Pierszczewo, Potuły, Sikorzyno, Stężyca, Stężycka Huta, Szymbark, Zgorzałe, Żuromino.

Co możemy zwiedzić w okolicy Pierszczewa:

Szymbark - Najdłuższa deska świata

Zobaczyć ją można w Centrum Edukacji i Promocji Regionu  w Szymbarku. Pomysłodawcą ustanowienia takiego rekordu był Daniel Czapiewski, a drewno na najdłuższą deskę uzyskano       z 51,2 - metrowej daglezji rosnącej w kaszubskich lasach. Do cięcia kłody zaproszono najstarszych kaszubskich rzemieślników, strażaków, policjantów, leśników, zespoły ludowe, działaczy i twórców ludowych, samorządowców  w tym znane osobistości. Kłodę piłowało około 300 osób. W czasie cięcia zużyto 14 pił i kilkadziesiąt pilników.                                              Po 9 dniach ciężkiej i intensywnej pracy 12 czerwca 2002 roku ostatnie cięcie wykonał między innymi były prezydent RP Lech Wałęsa. Deska ma 36,83 m długości i waży ponad 1100 kg, dlatego też została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa .
Więcej informacji można uzyskać na www.cepr.gda.com. pl/ deska
   Chmielno- Muzeum Ceramiki kaszubskiej Neclów .W muzeum tym można osobiście zasiąść przy kole garncarskim i ulepić garnek lub dzbanek. Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów otwarto w czerwcu 1993 roku w warsztacie dziesięciopokoleniowej rodziny kaszubskich garncarzy. Ekspozycja obejmuje wyroby trzech pokoleń. Warsztat założył w 1907 roku Franciszek Necel- przedstawiciel siódmego pokolenia tej rodziny. On, jako pierwszy oznaczał swoje wyroby pieczątką z napisem: CERAMIKA KASZUBSKA – CHMIELNO- POMORZE FR. NECEL. Jego ceramika ma charakterystyczne dla Kaszub wzory np: różdżka bzu, małe              i duże tulipany, gwiazdy i wianki kaszubskie, rybie łuski oraz lilie, które zdobią dzbany, doniczki, półmiski, naczynia. Od 1979 roku warsztat prowadzi siostrzeniec, który ma ambicje kontynuować dzieło swoich przodków. W muzeum można kupić ceramiczną pamiątkę, produkt tutejszego warsztatu.

Wdzydze- Pierwszy skansen

Muzeum- Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodora i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich założony został w 1906 roku przez małżeństwo upamiętnione w nazwie placówki. Pozwala zwiedzającym zobaczyć jak wyglądały dawniej wsie kaszubskie i kociewskie. Są tutaj wiejskie zagrody, dworskie obejścia, szkoła, wiatraki, kuźnia i kościół. Więcej czytaj na stronie muzeum www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Skarszewy- Piękny zakątek

W Skarszewach warto zobaczyć budynek będący pozostałością dawnego zamku joannitów        z XIV w. oraz gotycki kościół  św. Michała Archanioła z bogatym wyposażeniem.

Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!

Zapraszamy do Pierszczewa.

W sprawie bazy obozowej prosimy o kontakt  z komendantem do spraw bazy obozowej.